Літаратурная гасцёўня «Чытаем творы на роднай мове»

25.03.2024

Радзімай чалавек называе месца, дзе нарадзіўся. Наша Радзіма – Беларусь. Любоў да Маці-Зямлі як важная духоўная каштоўнасць фарміруецца ва ўсведамленні імя дзіцяці ў дашкольным узросце. Моцным спосабам выхавання ў дзіцяці любові да Маці, а таксама выхавання чалавечых пачуццяў з'яўляецца ўстаноўка добрай літаратуры. Літаратурная  мова фарміруе ў дзяцей не толькі любоў і пачуццё ідэнтычнасці да роднай краіны, але і спрыяе больш шырокаму выхаванню дзіцяці ў духу патрыятызму.

Дзеці – гэта наша будучыня. Мова – гэта наш скарб, наша гісторыя, наша спадчына. Захаваем жа яе для будучыні разам!

Такія акцыі выхоўваюць любоў і павагу да беларускай культуры, асазнанне сябе беларусам, жаданне вывучаць родную мову і размаўляць на ёй.

Ва ўстанове дашкольнай адукацыі для выхаванцаў сярэдніх і старэйшых груп педагогамі і спецыялістамі былі арганізаваны літаратурныя гасцёўні «Чытаем творы на роднай мове». Дзеці не толькі расказвалі вершы беларускіх паэтаў, але і гулялі ў народныя рухомыя гульні, танцавалі, спявалі знаёмыя беларускія песні. Выхаванцы ўспомнілі прыказкі і прымаўкі, лічылкі на роднай мове. У гэты дзень не абышлося і без загадак, якія на свята дзецям прынес дамавы. Выхаванцы і тут паказалі сваю знаходлівасць і валоданне беларускай мовай. А ўсе чытачы літаратурных твораў былі адзначаны ганаровымі граматамі.